Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018

Η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία στην Τουρκία

Την ευκαιρία για μία νίκη που θα έβαζε σε καλύτερες βάσεις την περαιτέρω πορεία της στο Basketball Champions League έχασε η ΑΕΚ. Ηττήθηκε στην Τουρκία από την Μπάνβιτ με 78-71 κι έτσι είναι πλέον στο 5-5. Χάρις με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ, Σάκοτα με 13, Γκριν επίσης με 13 πόντους και πέντε ριμπάουντ αλλά και ο Μαυροειδής με οχτώ πόντους και επτά ριμπάουντ ξεχώρισαν για την «Ένωση» που δεν μπόρεσε να περιορίσει το παιχνίδι των γηπεδούχων από το τρίποντο (11/23) και ειδικά του Ράουτινς (7/8).

Μετά το αρχικό 4-5, η ΑΕΚ άρχισε να χάνει την επαφή της με το σκορ αφού οι Τούρκοι σούταραν πολύ καλά από το τρίποντο. Χάρη σε αυτό το στοιχείο αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ άρχισαν να ανοίγουν την «ψαλίδα» της διαφοράς. Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 15-7 στα μισά της περιόδου, 21-10 ένα λεπτό πριν το τέλος της και στο 10΄ ήταν μπροστά με 24-13 έχοντας 5/9 τρίποντα και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (13-6). Μεγάλη ζημιά όμως έκαναν τα επιθετικά ριμπάουντ των Τούρκων στην ΑΕΚ αφού στην πρώτη περίοδο είχαν ήδη έξι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να γίνει πιο πιεστική στην άμυνα της αλλά οέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά ήταν στους 12 (33-21). Με την είσοδο του στο παιχνίδι ωστόσο, ο Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε επτά πόντους και η ΑΕΚ πλησίασε στους τρεις (33-30) με ένα σερί 9-0. Στο τέλος του ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζαν πέντε πόντοι (41-36).

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την Μπάνβιτ να μπαίνει και πάλι καλύτερα, αφού με σερί 8-2 έστειλε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (49-38) όμως η ΑΕΚ επέστρεψε γρήγορα στους πέντε (53-48). Το παιχνίδι είχε πάρει πια, μια διαφορετική τροπή αφού η «Ένωση» έβαζε δύσκολα με την άμυνα της την Μπάνβιτ και 1,5 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ήταν πίσω με έναν πόντο (57-56) όμως στο φινάλε του, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι «αέρα» πέντε πόντων (61-56).

Όπως και στις τρεις πρώτες, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά ούτε στην τέταρτη περίοδο επιτρέποντας στους γηπεδούχους να «τρέξουν» ένα σερί 8-4 που άνοιξε τη διαφορά στους εννιά (69-60) μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με τρίποντο του «ζεστού» Ράουτινς, η Μπάνβιτ ξέφυγε μετά από αρκετή ώρα με 10 (72-62) στο 36΄. Τα «μεγάλα» σουτ που έψαξε η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν ήρθαν στα τελευταία λεπτά κι έτσι δεν απέφυγε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-56, 78-71.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Τόμας 18 (2), Κούλιγκ 3 (8ρ.), Γκετσίμ 4, Σενέλ 3, Βίντμαρ 7 (7ρ.), Ράουτινς 23 (7/8 τρ.), Ονσέλ 1, Τέιλορ 19 (2τρ, 5ασ.), Καλογιάρο.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 13 (5ασ.), Χάρις 15 (2τρ, 5ρ.), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13 (1), Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 2, Μαυροειδής 8 (7ρ.), Καββαδάς 4.