Τρίτη, 20 Μαρτίου 2018

«Καθάρισε» από νωρίς και ελπίζει για την 4άδα

Τη νίκη που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα, σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επί του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 91-71. Παράλληλα, σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ από τη Βαλένθια ελπίζει και πάλι για την 4άδα και το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Νικ Καλάθης έμοιαζε με «ορχήστρα» κάνοντας τα πάντα στο παρκέ –σημείωσε και ρεκόρ καριέρας με έξι κλεψίματα- οδηγώντας στην επικράτηση τους «πράσινους» που έκαναν και το απαραίτητο rotation δεδομένου ότι την Πέμπτη (22/3, 21:05) θα παίξουν στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι. Ο Ερυθρός Αστέρας από την πλευρά του έχασε και τις τελευταίες, μαθηματικές πιθανότητες του για τα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… σπασμένα τα φρένα στο παιχνίδι προηγούμενος με 17-2 έπειτα από πέντε μόλις λεπτά και χάνοντας μόνο ένα σουτ. Δεν κράτησε όμως αυτόν τον ρυθμό μέχρι το τέλος της περιόδου, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάσει στο 24-15.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ μέσα από επιθετικά ριμπάουντ και γενικότερα μέσα από τη ρακέτα, οι «πράσινοι» άνοιξαν και πάλι την «ψαλίδα» στους 13 (34-20 στο 13΄) όμως ο Ερυθρός Αστέρας με σερί 12-2 σε ένα λεπτό, την έκλεισε στους τέσσερις (36-32 στο 16΄). Ο Σίνγκλετον ήταν «ζεστός» παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Καλάθη και σε περίπου 2,5 λεπτά, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 9-3. Στο τέλος του ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζαν εννιά πόντοι (47-38).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο εξίσου δυνατά με το πρώτο και με σερί 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (57-40). Οι «πράσινοι» συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο και με τον Καλάθη να κάνει τα πάντα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να βρεθούν ακόμη και στο +23 (77-54).

Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε σε ένα βαθμό τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού Superfoods, μειώνοντας στους 12 (80-68 στο 35΄). Ήταν φανερό όμως ότι δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι δραματικά στα τελευταία λεπτά κι έτσι η ελληνική ομάδα κράτησε αυτό που είχε οικοδομήσει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για να φτάσει στις 16 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-38, 77-56, 91-71

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (4), Ρίβερς 11 (1), Τζέιμς 9 (1), Πέιν 2 (9ρ.), Παππάς 9, Γκιστ 3, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 17 (5ρ, 10ασ, κλ.), Αντετουκούνμπο 5.

Ερυθρός Αστέρας (Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελι, Νταβίντοβατς 17 (3), Λάζιτς 3 (1), Ντόμπριτς 3, Φελντέιν 6 (1), Γιάνκοβιτς 5, Ροτσεστι 7 (1), Όμιτς 15, Λεσορτ 9, Ενις 1, Μπιέλιτσα 5.